Комп’ютерна залежність у дітей

Бурхливий розвиток комп’ютерних технологій та інтернету привів до того, що така зручна річ як комп’ютер здатна замінити практично будь-які задоволення і потреби людини: хочеш, в комп’ютерні ігри грай, скачуй і дивись будь-які фільми і серіали, спілкуйся у соціальних мережах, на форумах і різних чатах, слухай музику, замовляй продукти та одяг.

Але велика кількість різних ігор і соціальних мереж призводить до того, що людина стає психологічно залежною від «комп’ютерного світу», вона починає проживати своє реальне життя в «іншому» світі. Як боротися з комп’ютерною залежністю у дітей ?

 

Комп’ютерна залежність у дітей

У групу ризику найбільше потрапляють діти від 11 до 18 років, в цей період нервова система ще дуже нестійка, нестабільна, вона легко піддається впливу. Однак існує чимало випадків комп’ютерної залежності і серед дорослих людей, які через ігри кидають навіть роботу і свої основні обов’язки. Дорослі люди набагато гірше піддаються лікуванню в таких випадках, а от дітей ще реально врятувати і переконати в тому, що зараз вони живуть невірно.

Як виникає комп’ютерна залежність?

Насправді, пояснити причину виникнення комп’ютерної залежності досить просто. Найнебезпечнішими у всьому цьому середовищі вважаються рольові ігри, де підліток переноситься у віртуальну реальність, в якій грає свою роль, має певні навички, рівень сили та майстерності, а сама гра наповнена серйозним сюжетом, реальними ворогами і погрозами. Іграшки типу головоломки, ігри на швидкість безпечні для людської психіки. А от гра, в якій гравець бачить комп’ютерний світ очима свого персонажа, сприяє втраті зв’язку між віртуальністю і реальністю, пройти її стає мало не сенсом життя.

Але чому все-таки так відбувається? Чому дитина так сильно “підсаджується” на такий вид розваги? Думка психологів на цей рахунок практично у всіх однакова, вони вважають, що людина звикає до відчуття щастя.

Справа вся в тому, що дитина в процесі гри відчуває лише сильні і позитивні емоції – радість перемог, адреналін, які ведуть за собою викид реального гормону задоволення. Викликає дуже схожі процеси, які протікають в голові звичайного наркомана.

Як у дитини проявляється ігрова залежність?

Якщо говорити науковою мовою, то ігрову залежність

називають кібераддикція. Найчастіше нею страждають ті діти,

які відчувають нестачу уваги з боку батьків, а також брак спілкування зі своїми однолітками. З кожним днем, все більше перебуваючи у світі комп’ютерної гри, дитина забуває про те, як можна спілкуватися в реальному світі. Їй зручніше знаходиться в грі, адже там вона може бути самою сильною, владною і некерованою, те, чого не знаходить серед однолітків.

Ще одним симптомом ігрової залежності є нервові зриви, злість і агресія з боку дитини, коли її намагаються відволікти від гри. Їй в дійсності нічого не цікаво і не хочеться, а в іграх за комп’ютером у неї піднімається настрій і стан духу .

Наслідки

Крім психологічних проблем можуть виникнути і фізичні: викривлення хребта, проблеми із зором, часті головні болі і болі в спині. Залежна людина намагається приділити весь свій наявний час грі, вона починає нехтувати гігієною, закидає домашні справи і обов’язки, починає погано вчитися, пропускає тренування і гуртки, а також намагається компенсувати недолік гри за рахунок власного сну.

Все це приводить до того, що дитина стає зовсім відчуженою від реального світу, вона зовсім втрачає здатність спілкуватися з іншими людьми.

Шановні батьки, радимо Вам перевірити рівень комп’ютерної залежності вашої дитини

Тест для батьків «Ознаки комп’ютерної залежності у дитини»

• Кожен день грає на комп’ютері.

• Після початку гри втрачає відчуття часу.

• Не бажає залишати гру незакінченою.

• Їсть без відриву від монітору.

• Не визнає, що дуже багато часу проводить за грою на комп’ютері.

• Ви докоряєте дитині за те, що вона багато часу проводить за грою на комп’ютері.

• Не закінчує гру, якщо досягає будь-якого рівня складності, іде далі.

• Порівнює результати зі старими і пишається цим, повідомляє про це всім, кому тільки можливо.

• Грає замість виконання домашніх завдань.

• Як тільки дорослі залишають домівку, дитина біжить до комп’ютера і з почуттям полегшення починає грати.

Якщо Ви позитивно відповіли на 5 питань із 10, то можете бути впевнені в тому, що Ваша дитина попала в залежність від комп’ютерних ігор.

 

Як позбутися від комп’ютерної залежності?

Найцікавіше, але в даній ситуації найкращий

помічник – це розмови. Звичайно, не обійтися без

введення обмежень, розробки нового денного раціону,

проте все це можна робити, постійно спілкуючись з

дитиною, пояснюючи, чому тепер все буде інакше,

краще. Звичайно, якщо вашій дитині всього 10-12 років,

то їй ще можна спробувати щось заборонити, а от, якщо

ми маємо справу з підлітком, то заборони тут вже навряд чи подіють.

Як ми вже говорили, в основному занурення дітей у віртуальну реальність відбувається через брак уваги з боку батьків, вони можуть бути постійно зайняті на роботі або рішенням своїх життєвих турбот, однак жодне виправдання з боку дорослого не зможе допомогти в лікуванні комп’ютерної залежності.

Спробуйте зайняти своє чадо, організовуйте сімейні обіди-вечері, виїзди на природу, займися спортивним вихованням своєї дитини, адже при заняттях спортом виділяються всі ті ж гормони радості, що і при грі в комп’ютерні ігри. Введіть обмеження на комп’ютерні ігри, наприклад, не більше однієї години на день, причому основне заняття за ним – це підготовка домашніх завдань.

Шановні батьки! Подавайте власний приклад, не сидіть самі за комп’ютером більше, ніж потрібно, краще приділіть час своїй родині. Якщо ви бачите, що не можете справитися самостійно, то зверніться за допомогою до психолога. Заздалегідь налаштовуйте дитину позитивно, цей підхід не повинен бути для неї покаранням, скоріше, черговим пізнавальним моментом. Успіхів Вам і бережіть своїх дітей!

  

 http://panyanka.org.ua/rozvytok-i-vyhovannya-dytyny/kompyuterna-zalezhnist-u-ditej/