ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС ДИТЯЧИХ СВАРОК

Всі батьки без винятку стикаються з проблемою дитячих конфліктів. Кожна мама і кожен тато шукають свою власну стратегію поведінки в разі сварок між дітьми.

Хтось змушений жити в режимі «спокій нам тільки сниться» (це найчастіше відноситься до батьків, які мають двох або більше дітей), а для когось такі ситуації – рідкісна, але дуже неприємна пригода. Так чи інакше, але шукати способи вирішення дитячих конфліктів доводиться всім.

Є кілька правил, які допоможуть дорослим у ситуації сварки дітей.

ПРАВИЛО 1.НЕ ЗАВЖДИ ТРЕБА ВТРУЧАТИСЯ У СВАРКИ МІЖ ДІТЬМИ. Адже як в будь-який інший діяльності, можна навчитися вирішувати конфлікти тільки шляхом участі в них. Не заважайте дітям отримувати такий життєво важливий досвід. Проте бувають ситуації, коли невтручання дорослого може привести до серйозних проблем для фізичного або емоційного благополуччя дітей. Так, якщо один з тих, що сваряться значно молодше або слабкіше іншого учасника конфлікту і при цьому вони дуже близькі до з’ясування відносин кулаками, то потрібно зупинити їх і постаратися перевести сварку знову в «мовне» русло. Те ж відноситься до ситуації взаємодії двох дітей, один з яких традиційно виявляється переможеним в суперечці і змушений весь час поступатися. У цьому випадку, якщо ви не втрутитеся протягом спору, то у одного з дітей може розвинутися боязкість і невпевненість у своїх силах і навіть у своїх правах.

ПРАВИЛО 2. Втручаючись в дитячий конфлікт, НІКОЛИ ВІДРАЗУ НЕ займаєте позицію ОДНОЇ ДИТИНИ, навіть якщо вам здається очевидним, хто тут правий, а хто винен. Адже для дитини, яка веде себе неправильно, це зовсім не так просто. Тому ваш швидкий суд він сприйме як несправедливість і упередженість, а значить, не стане продовжувати спілкування, в якому ви виступаєте арбітром. Постарайтеся об’єктивно розібратися в причинах конфлікту і його перебігу, тим більше що зазвичай дорослі бачать лише частину «айсберга», а ця надводна частина далеко не завжди дозволяє судити про справжні проблеми і вкладі дітей в конфлікт.

ПРАВИЛО 3. Розбираючи конкретну ситуацію сварки, не виступайте верховним суддею, визначаючи правих і винуватих і вибираючи міру покарання. Краще не робити з особистих конфліктів аналог юридичного розгляду. Спробуйте привчити дітей до думки, що, хто б не почав сварку, відповідальність за подальший розвиток подій несуть завжди двоє. Тому, втручаючись у спілкування дітей, намагайтеся показати їм, як можна знайти спосіб виходу з важкої ситуації, який влаштував би їх обох. Робіть акцент не на «хто винен?», А на «що робити?». Спрямувати у це русло увагу посварених і спраглих помсти хлопців часто допомагає почуття гумору. Якщо ви пожартуйте і покажете ситуацію в кумедному світлі, то відразу помітите, як разом зі сміхом у дітей поступово змінюється їх емоційний стан.

ПРАВИЛО 4. Допомагаючи дітям вийти з конфлікту і звільнитися від накопиченої образи і злості, стежачи за тим, ЩОБ ВОНИ НЕ ПЕРЕЙШЛИ НА ОСОБИСТОСТІ. Говорячи про те, що їх засмутило або обурило, вони повинні описувати саме дії і слова партнера, а не його фізичні або особистісні недоліки. Тобто допустимо, коли дитина скаржиться на те, що інший наступив йому на ногу або грубо відповів, але намагайтеся не допускати виразів типу: «Та він ведмідь клишоногий!» Або «Він завжди такий нервовий і грубіян!».

ПРАВИЛО 5. Якщо ви намагаєтеся допомогти врегулювати конфлікт між двома своїми власними дітьми, то постарайтеся, щоб у них не виникло відчуття, що ОДНОГО ВИ ЛЮБИТЕ БІЛЬШЕ ІНШОГО (того, хто виявився не винен або чия вина менше). Не забудьте вголос пояснити своїм дітям, що ви дуже любите їх обох, що б вони не зробили, і тому їх сварки дуже вас засмучують. Навіть коли ви вважаєте за потрібне покарати одного з хлопців, все одно нагадайте йому, що вам це неприємно, ви його дуже любите і сподіваєтеся, що він зрозуміє користь покарання і виправиться. Також подбайте про те, щоб у вашого єдиного сина чи дочки не виникало сумнівів у фортеці родинних відносин, якщо вирішуєте конфлікт між вашою дитиною і його приятелем.

Джерело:https://mydyvo.wordpress.com/2014/05/10/правила-поведінки-під-час-дитячих-сва/