Тайм-менеджмент для дітей: списки справ і домашні обов'язки

У всіх дітей, у міру розвитку існують справи, які: дитина може зробити сама,  дитина може зробити тільки разом з батьками, дитина поки що не може зробити взагалі. У щоденний список завдань маленької дитини можуть входити тільки завдання з перших двох пунктів. Не забувайте, що для того, щоб зробити справи з пункту малюкові потрібна ваша допомога. Щоденний список може включати такі справи: допомогти мамі застелити постіль; віднести свою тарілку в раковину; допомогти завантажити пральну машинку; зібрати іграшки; витерти пил; допомогти мамі помити підлогу; полити вазони; допомогти мамі приготувати їжу; погодувати кішку.

Для школярів, сюди можуть увійти також: зробити уроки; вигуляти собаку; винести сміття; пропилососити килимок. Списки справ для дітей повинні бути наочні настільки, щоб навіть малюк, не знає жодної літери, міг у ньому розібратися. Для дошкільнят краще всього використовувати списки справ з картинками.

Для початку визначте справи, які ви хочете включити в таблицю. Справ не повинно бути занадто багато – 5-7 буде цілком достатньо. Візьміть аркуш паперу а4 і розкресліть його за допомогою олівця і лінійки на 7 днів тижня і кількість справ. У графі зі справами намалюйте або приклейте картинки, що характеризують ці справи. Все список готовий.

Як використовувати списки справ для дітей?

Багато маленьких дітей дуже не люблять виконувати справи, коли батьки зайняті чимось іншим. Тому складаючи список щоденних рутин, синхронізуйте його зі своїм. Малюкові буде набагато цікавіше витирати пил в кімнаті, в якій знаходиться зайнята прибиранням мама. Працюйте в команді, але розділяйте обов'язки. Ви також можете займатися однією справою, але в цьому випадку поділити територію на зони, наприклад, довірте дитині витерти невисоку тумбочку. А мама в цей час може протерти полички, шафки, до яких не дотягується дитина. В цьому випадку вам буде легше відстежувати результат малюка, а отже, знайдеться і за що похвалити.

Старші дошкільнята, навпаки, можуть намагатися проявити самостійність і виконувати справи не під батьківським наглядом. Це теж важливий етап розвитку дитини.

Заохочення. Списки добре працюють разом з системою заохочень. Обов'язково хваліть і заохочуйте виконання завдань зі списку і словом, і ділом.

Система заохочення повинна бути наочною. Щоб відзначити зроблене справу використовуйте наклейки або малюйте малюнки поруч зі зробленої рутиною. Через певну кількість зроблених справ визначте нагороду. Придумайте вагому і бажану нагороду. Якщо ви багато працюєте, і дитина часто просить вас пограти з ним чи якимось іншим чином приділити час, ви можете заохотити дитину додатковим батьківською увагою – сходити в парк, довше пограти, з'їздити в зоопарк. Навіть якщо ви намагаєтеся робити з дитиною все-все-все, завжди залишаються справи, на які не вистачає часу, або які дитина любить робити.

Список справ – це інструмент зростання, розвитку позитивних якостей і навичок дитини. Якщо дитина не хоче виконувати ту чи іншу справу, постарайтеся з'ясувати причину, бути може, він не може впоратися сам і потребує вашої допомоги. Не примушуйте дитину і не лайте за невиконання справ. Застосовуйте позитивне підкріплення: хваліть за успіхи, придумуйте дієву мотивацію.