Як навчити дитину поважати старших

У багатьох народів світу завжди було прийнято шанувати старших. Літніх людей оточували турботою і увагою, до них прислухалися, недарма і прислів'я склалася: «Від ради старих – голова не болить». Однак зараз ми частенько спостерігаємо гостру розрив «через покоління»: наші власні діти ні в що не ставлять наших батьків – тобто, своїх рідних бабусь і дідусів.

Поки ще не пізно, починайте орієнтувати своїх дітей на повагу до старості. Причому не важливо, «свої» це люди похилого віку або «чужі»: діти повинні розуміти, що ставитися до літнім людям слід по-особливому. З чого почати? Так з найпростіших речей, яким нас колись вчили в дитинстві: поступитися місцем старому в транспорті, або допомогти старенькій донести до будинку сумку з продуктами.

Поспостерігайте, як ваша дитина спілкується з «випадковими» дорослими, начебто бабусі біля під'їзду або продавця в магазині. Всі ваші правильні й мудрі слова про повагу до старості так і залишаться просто словами, якщо ви самі дозволяєте собі у відносинах з літніми людям неприпустимі речі.

«Вчися мудрості у того, хто колись тебе зносив сорочку»

Ні для кого не секрет, що дитина завжди копіює батьківські звички і поведінку. І тому задумайтесь, як часто ви самі, з'ясовуєте стосунки зі старшими родичами на підвищених тонах: з роздратуванням реагуєте на їх зауваження і повчання, на те, що батьки все частіше стали щось забувати або скаржитися на нездужання і втому? Не звинувачуєте ви їх при нагоді в тому, що вони що-то вам «недодали» або «недолюбили»?

Якщо все це відбувається регулярно, тим більше на очах у дитини, тоді не варто дивуватися тому, що і він почне так само ставитися до бабусям і дідусям. Більш того – ви самі, своєю власною поведінкою, програмуєте для себе нещасну старість, без тепла і турботи з боку рідних дітей.

Звичайно, солідний вік ще не є чарівним ключиком, який зобов'язаний відкривати всі серця. Цілком можливо, що у вас цілком вагомих причин не склалися стосунки з власними батьками або з батьками чоловіка. Але адже це саме ті люди, лише завдяки яким ви, ваша половинка, так і ваші діти з'явилися на світ. Тому необхідно разом з дитиною пройти за простою схемою, мета якої – гідні стосунки в родині.

«Якщо онуки веселі – бабуся поготів: бач розспівалися, як щиглики, до чого ж гарно!»

1. Згадайте, яку довгу і, напевно, нелегке життя прожили бабусі і дідусі. Розкажіть дитині (а заодно і нагадайте собі), скільки їм довелося пережити. А потім уявіть, як це складно – вступати в літній вік, з супутніми йому хворобами, маленькою пенсією. Поставте себе на їх місце. Вам стало їх хоч трохи шкода? Тоді приступаємо до наступного етапу.

2. Дістаньте сімейні фотографії, розкажіть дитині історію ваших батьків. Напевно в їх біографії знайдеться, чим пишатися. Просто подивіться неупереджено, з боку, як ніби мова йде про сторонніх осіб. А ще згадайте своє дитинство: напевно ваша мама недосипала ночей, щоб ваша шкільна форма завжди була ідеально, а тато брав нескінченні підробітку, щоб утримувати сім'ю. Ви відчули повагу? Тоді переходимо до найголовнішого – до любові.

3. Не соромтеся виявляти свої почуття по відношенню до батьків. Щиро сказавши: «мама, я тебе обожнюю» або «тато, що б ми без тебе робили», ви не тільки зробите приємно літній людині, але й подасте приклад власним малюкові у відкритому прояві почуттів. Будьте коректні по відношенню до старших родичів, ніколи не осуджуйте за їх спиною. Навіть якщо вони в чомусь не праві, намагайтеся бути терпимішими, і тоді з'явиться більше шансів на те, що ваші власні діти через багато років зроблять поправку вже на ваш вік.

І пам'ятайте ще одне важливе правило: ніколи не рано починати вчити дитину піклуватися про інших членів сім'ї. Навіть малюк здатний принести бабусі теплу кофту, або подати чашку чаю, або просто запитати її, як вона себе почуває. Чим раніше дитина усвідомлює, що вона теж може про когось піклуватися і приносити реальну користь, тим менше ймовірність того, що він виросте жорстким